Bugun...
02-10-2013 13:54:00 büyüt küçült
MEB Şube Müdürü Mülakatı Nasıl ve Nerede  Yapılacak?

MEB Şube Müdürü Mülakatı Nasıl ve Nerede Yapılacak?

MEB Şube Müdürü Mülakatı Nasıl ve Nerede Yapılacak?

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarında GörevdeYükselme ve Unvan Değişikliği EsaslarınaDair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” 31/08/2013tarihinde yayımlanmıştı. MEB şimdi çerçeve yönetmeliğe uygun yeni bir görevdeyükselme yönetmeliği yayınlamak zorundadır. Yönetmelik değişikliğinin en can alıcı noktasıise okul yöneticileri atama yönetmeliğinde olduğu gibi yazılı sınavdan sonra MÜLAKATIN yapılacak olmasıdır.

“Sözlü sınav”

Madde 12/A- Şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlereatanacaklardan yazılı sınavda en yüksekpuan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro veya pozisyon sayısınınbeş katına kadar aday sözlü sınavaalınır. Son adayla aynı puana sahip olanpersonelin tamamı sözlü sınava alınır.

MEB taşra teşkilatında 1800 civarında şubemüdürlüğü kadrosu münhaldır. Bu kadrolaraOcak-2014 ayına kadar atama yapılmasınınplanlandığını okuyoruz.

Çerçeve yönetmeliğinde yol yakınken değişiklik yapılmalıdır. Yazılı sınavdan sonra yapılacak olan MÜLAKAT yönetmelikten çıkarılmalıdır. Okul yönetici atamalarında illerde nasıl MÜLAKAT yapıldığını hepimiz görüyoruz. Bu adaletsiz ve bize birkaç beden büyükgelen MÜLAKAT ile yönetici seçme sevdasından vazgeçmemiz lazım. Seçim işini ne kadar düzgün yapar isek yapalım (böyle bir durum sözökonusu değil) Milakat sicilimiz bozuk.

Okul müdürleri MÜLAKATINDA olduğu gibi şube müdürü sözlü sınavında da aynı filimi seyredeceğiz. Kaldı ki yazılı sınav kazananlarda makasın bu kadar açık olması, herkesin nerdeyse mülakata gireceği anlamına gelmektedir. 9 bin yazılı sınav kazanan yönetici adayınınise nasıl, nerede mülakata alınacağı ayrı bir sorundur. Okul yöneticiliği yazılı sınavları gibi illerde mi sözlü komisyonları kurulacak? Yoksa bakanlıkta mı komisyonlar kurulacak? İllerdekurulan komisyonlara başka illerden sınav kazananlar müracaat edebilecek mi? Çerçeve yönetmeliğinde yapılan değişiklik, bu hususta son kararı ilgili Bakanlıklara bırakmıştır.

MADDE 10- "Kurumlarca yaptırılacak sınavlara ilişkin görevde yükselme işlemleriniyürütmek üzere beş kişiden oluşan sınav kurulu veya kurulları teşkil edilir. ………öğrenim ve ihraz ettikleri unvanlar itibarıyla daha düşük seviyede olamazlar."

“Kurumlar, gerekli görmeleri halinde taşra teşkilatında beş kişiden müteşekkil sınavkurulu veya kurulları oluşturabilir." Bu hükümden yola çıkarak MEB şube müdürlüğü mülakatını illerde yapacaktır.

Mülakat demek bizim Ülkemizde torpil demektir. Siz yöneticiyi torpille atarsanız, O yöneticiden adaletli kararlar vermesini bekleyemezsiniz. Okul müdürlüğü atamalarında düşülen hatayadüşmeyin. Yalnızca yazılı sınav ile şube müdürü atayın. Eğitim çalışanlarının takdirinikazanmak istiyorsanız, bu YANLIŞTAN dönün…

Cengiz ŞAHİN / Personelmeb


Bu haber 220 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ

FENERBAHÇE
GALATASARAY
BEŞİKTAŞ
TRABZONSPOR
DİĞER

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ